Recomandare configurare ZFS cu 12HDD

Status
Not open for further replies.
Joined
Mar 8, 2017
Messages
3
Salut,

Urmeaza sa configurez un server FreeNAS cu 12 HDD de diverse capacitati (250GB-8TB) pe o platforma Asrock Rack cu intel Atom (8cores) si 16 GB de ECC RAM cu 12 SATA ports.
HDD-urile sunt 6 x 2TB si restul de 6 HDD-uri cu capacitati diferite. HDD-urile cu capacitati mici urmeaza gradual sa le inlocuiesc cu altele de cate 8TB fiecare.
Voi folosi serverul in general pentru stocarea de fisiere mari 20MB-20GB (imagini TIFF, PSD, RAW etc) accesate via LAN de maximum 5 persoane simultan.

Intrebarea:
In ce varianta am cele mai bune sanse de siguranta/upgrade/eficienta/performanta stocare:

a. 12HDD in RAIDZ2 (10HDD+2hdd)
b. 6HDD RAIDZ2 + 6HDD RAIDZ2 (4HDD+2hdd) + (4HDD+2hdd) ?

Multumesc
 
Joined
Jan 7, 2015
Messages
1,150
Cred că v-ar fi cel mai bine servite difuzate 2 vdevs în raidz2. În pagina principală dispozitiv virtual Aș avea 6 2TB în raidz2 ca primul dispozitiv. În al doilea dispozitiv, deoarece unitățile sunt de dimensiuni diferite, piscina va utiliza cea mai mică unitate ca dimensiunea maximă pentru toate unitățile. De exemplu, dacă aveți două unități 2TB, două unități de 500GB și două unități de 250GB, FreeNAS vor vedea toate unitățile ca unitățile 250GB. Apoi se combină practic ambele drive-uri virtuale într-o matrice (bazin). În această configurație, două unități de la oricare dispozitiv virtual ar putea eșua (patru drive-uri în total), iar atunci când vine vorba de timp pentru a actualiza drive-urile pe care trebuie să o faci una la timp. După acest timp, piscina va ajusta pentru a afișa spațiul extins. În cazul în care în cele din urmă pe care doriți să aibă toate cele 12 drive-uri ca unități de 8TB, s-ar putea lua în considerare o faci în acest fel și a sacrifica spațiu, ca având două vdevs acest fel va fi o creștere a performanței în comparație cu a avea o piscină cu un singur vdev de 12 unități.

Deci, într-un răspuns mai scurt ceea ce cred că ar trebui să faceți este opțiunea dvs. "B", iar mai târziu să înlocuiască drive-urile unul la un moment dat, cu cele mai mari incepand cu vdev mismatched de unități diferite dimensiuni.

Sper că acest lucru are sens. Mult noroc.
 
Joined
Mar 8, 2017
Messages
3
Multumesc de raspuns. Initial asa ma gandeam si eu (6*HDD in RAIDZ2 + 6*HDD in RAIDZ2) aceasta varianta permitandu-mi sa upgradez vdev-urile ceva mai economic ca investitie.
Totusi, daca iau in consideratie un upgrade major in viitor, atat placa de baza cat si procesorul, memoriile, poate ca varianta de 8*HDD in RAIDZ2 este ceva mai compatibila cu placile de baza existente. Deci, in final, desi las "neocupate" 4 porturi SATA, imi este mai bine sa merg pe un singur vdev de 8*HDD in RAIDZ2.
 

Holt Andrei Tiberiu

Contributor
Joined
Jan 13, 2016
Messages
129
Daca doresti sa faci upgrade pe viitor, sa iei un server ce are loc de 10-12 hdd LFF (3.5 inch)
32-64-128 GB ram
1 xeon de 4 core minim, recomad generatiile L5XXX daca is pe soket LGA 1366 ( cele ce incep cu L is de 40-50 wat / cpu consum, atenti cele cu E sau X sunt de 75-90-130 wat/cpu )

Acel ATOM nu va face fata la compresie, nici macar la LZ4, si daca i arunci in combinatie 8-12 HDD o sa ai performante slabe de transfer date.

Daca dorest un server care sa fie silentios si sa nu consume mult, si il folosesti doar pentru stocare ( nu rulezi masini VM de pe el ) atunci uitate la HP Microserver G8 - are doar 4 diskuri dar e cel mai economic, 35-40wat/ora , HP ML 10 G9, dell T120/130

Daca vrei rack mount, atunci dell R510 / HP DL 180 G6 12 bay ambele, sunt la pret bun pe sekond, dar nu sunt silentioase, si cu 12 diskuri si 2 cpu L 5630, 2 x PSU, au un consum de 180-220 watt/ora intr-o incapere ce are 20 grade celsius constant.

Si sa fi atent, cand cumperi diskuri, incearca sa le iei din locuri diferite sa nimeresti loturi diferite
 
Status
Not open for further replies.
Top