FreeNAS pentru servidor multimedia in casa

Status
Not open for further replies.

KOstyKA

Cadet
Joined
Jul 10, 2017
Messages
7
Asa cum spune titlul, hai sa vedem cam care ar fi minimul de investitie pentru a construi un media server pentru utilizare in casa. Adica sa poti accesa filmele, muzica, pozele si fisierele tale de oriunde ai conexiune la internet.
Dupa cum vad in documentatia FreeNAS 11.0 se recomanda ca minimum 8G de RAM, ECC.
HDD urile le recomanda sa fie de aceasi marca, marime si model.
Procesorul si placa baza trebuie sa fie si ele scumpe, vad!
Asa ca hai sa vedem daca folosind altfel de piese decat cele recomandate de ei, facem sa functioneze stabil un home media server.
Eu am instalat pe un laptop vechi cu amd 64, cu 4gb ram si de la inceput mi a zis ca nu indeplinesc minmul de ram care e 4G!
Iti lasa posibilitatea sa alegi sa continui, dar dupa cum am vazut, poti sa ai probleme!
Problema mea a fost ca incercand sa partajez cu iSCSI, dupa ce am creat portalul si targetul, nu am reusit sa fac extents. In fereastra de extents nu imi apare nici un device!
Am crezut ca poate fi din cauza ca am ales stripe in volume layout si ca nefiind acelasi model cele doua HDD uri, asta ar fi problema, insa am schimbat layoutul cu Mirror si acelasi rezultat!
Asa ca, citind prin forum am vazut ca lipsa de memorie ram poate genera disfunctionalitati diverse si m am gandit ca poate fi lipsa de memorie.
Oricum, cand mai prind timp, mai incerc.
Daca cineva a patit la fel sau are vreo ideee cum sa fac, il rog sa expuna!
 
Status
Not open for further replies.
Top